Awards Archive 2009-2010


2010 World Dance Championship
POM: BRONZE WORLD CHAMPION – “STAND UP”
JAZZ: 10th Place – “OUR CASTLE”
HIP HOP: 16th Place – “”CRAZY”

UPA Nationals
ALL-STARS- PARTIAL PAID POM BID & AT LARGE HIP HOP BID GO TEAM UPA!!!
1st Place – HIP HOP – “Crazy” NATIONAL CHAMPS! 6th place OVERALL IN GRAND CHAMP ROUND
1st Place – KICK – “Jai Ho” NATIONAL CHAMPS!
2nd Place – POM – “Stand Up” 3rd place OVERALL IN GRAND CHAMPION ROUND
2nd Place – JAZZ – ” Our Castle”
JUNIORS
1st Place – HIP HOP – “Shake It” NATIONAL CHAMPS! 3rd place OVERALL IN GRAND CHAMPION ROUND
1st Place – POM – “Work It Girl” NATIONAL CHAMPS! 2nd place OVERALL IN GRAND CHAMPION ROUND
2nd Place – JAZZ – ” Viva Las Vegas”
JUNIOR PREP
1st Place – POM – “Take Off” GRAND NATIONAL CHAMPS!
1st Place – JAZZ – ” Super Model” NATIONAL CHAMPS! 2nd place OVERALL IN GRAND CHAMPION ROUND
6th Place – HIP HOP – “Jump”

Champion Spirit Nationals
ALL-STARS
1st Place – KICK – “Jai Ho” NATIONAL CHAMPS!
1st Place – POM – “Stand Up” NATIONAL CHAMPS!
1st Place – JAZZ – ” Our Castle” NATIONAL CHAMPS!
1st Place – Lyrical – “My Wish” NATIONAL CHAMPS!
6th Place – HIP HOP – “Crazy” PENALTY…WHAT??????

TDI Lake Zurich
JUNIORS
1st Place – POM – “Work It Girl”
1st Place – JAZZ – ” Viva Las Vegas”
2nd Place – KICK – “Fire”
3rd Place – HIP HOP – “Shake It”

Midwest Dance Fest
JUNIORS
1st Place – KICK – “Fire”
2nd Place – HIP HOP – “Shake It”
2nd Place – POM – “Work It Girl”
2nd Place – JAZZ – ” Viva Las Vegas”

JUNIOR PREP
1st Place – JAZZ – ” Super Model”
2nd Place – POM – “Take Off”
1st Place – HIP HOP – “Jump”

YOUTH
1st Place – HIP HOP – “Gangster”
2nd Place – POM – “Disco Fever”
1st place – JAZZ – ” Flinestones”

SOLO COMPETITION/SMALL GROUP
HIGH SCHOOL SOLO
1st Place – Alexis Strobel
2nd Place – Mickey Savage
3rd Place – Katie Walters

MIDDLE SCHOOL SOLO
1st Place – Lauren Curtis
2nd Place – Lexie Guyette
3rd Place – Alexee Rutley
4th Place – Mackenzie Helgemoe

ELEMENTARY SOLO
1st place – Gianna Feest
2nd Place – Cierra Trost
5th Place – Tannor Philippi

ELEMENTARY 3rd grade Solo
1st Place – Kaylee Ojala
4th Place -Allyssa Rueth

ELEMENTARY DUET
1st Place – Erin Malec/Makenzie Helgemoe
2nd Place – Brittany Meiller/Cassidy Benson

MIDDLE SCHOOL DUET
1st Place – Lexie Guyette/Angela Mantuefuel

HYPE Spirit of the Midwest
ALL-STARS- OVERALL HIGHEST SCORE OF THE DAY: JAZZ
1st Place – HIP HOP – “Crazy”
1st Place – KICK – “Jai Ho”
1st Place – POM – “Stand Up”
1st Place – JAZZ – “Our Castle”

JUNIORS
1st Place – HIP HOP – “Shake It”
1st Place – POM – “Work It Girl”
1st Place – JAZZ – “Viva Las Vegas”

JUNIOR PREP
1st Place – JAZZ – “Super Model”
2nd Place – POM – “Take Off”
2nd Place – HIP HOP – “Jump”

SOLO COMPETITION/SMALL GROUP
HIGH SCHOOL SOLO
1st Place – Mickey Savage
2nd Place – Katie Walters

MIDDLE SCHOOL SOLO
1st Place – Lauren Curtis
2st Place – Alexee Rutley
3rd Place – Lexie Guyette
4th Place – Mackenzie Helgemoe

ELEMENTARY HIP HOP SOLO
1st place – Gianna Feest

ELEMENTARY POM SOLO
1st Place – Cierra Trost

ELEMENTARY JAZZ SOLO
2nd Place – Kaylee Ojala
3rd Place – Tannor Philippi
4th Place -Allyssa Rueth
ELEMENTARY JAZZ DUET
1st Place – Brittany Meiller/Cassidy Benson

Milwaukee Bucks 25th Annual Dance Competition
ALL-STARS- OVERALL GRAND CHAMPIONS POM, JAZZ, HIP HOP
FEATURED TEAM AT HALF TIME!
1st Place – HIP HOP – “Crazy”
1st Place – POM – “Stand Up”
1st Place – JAZZ – ” Our Castle”

ENERGEE!!!! ALL-STARS:
Congrats to:
Erika Danelski
Cassy Hainer
Alissa Lulich
Lea Owens
AMERIDANCE NATIONALS
ALL-STARS
2009 GRAND CHAMPIONS!!!!
1st place – JAZZ – “OUR CASTLE” PARTIAL PAID BID TO WORLDS!!!! OVERALL GRAND CHAMPS!
1st Place – POM – “STAND UP” AT LARGE BID TO WORLDS!!!! HIGHEST SCORE IN THE CATEGORY!
2nd place – KICK – “JAI HO”
4th Place – HIP HOP – “CRAZY”

WI Spirit Classic
JUNIORS
1st Place – HIP HOP – “Shake It”
1st place – KICK – “Fire”
1st Place – POM – “Party”
2nd place – JAZZ – ” Viva Las Vegas”

JUNIOR PREP
1st Place – HIP HOP – “Jump”
2nd Place – POM – “Take Off”
2nd place – JAZZ – ” Super Model”

YOUTH TEAM
1st Place – HIP HOP – “Gangster”
2nd Place – POM – “Disco Fever”
2nd place – JAZZ – ” Flinestones”

SOLO COMPETITION/SMALL GROUP
1st Place – Kaylee Ojala
1st Place – Lauren Curtis
2nd place – Gianna Feest
3rd Place – Lexie Guyette
4th Place – Kiley Wachtel
4th Place – Angela & Lexie

Back to Awards